Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Reis beyıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bandajdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri uzmanı oldu. Marifet sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle baş başa Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı şarki Yol Üniversitesi Mütevelli Heyet Mirkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk başkanı olarak görev aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Mirkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet mebdeladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Keyif Örgütü’nün tesisunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç periyot, Dümen Kuruluna da dü periyot başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başkan ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri düzında çok skorda ilmî makalesi, mecelle çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok dobra derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Doğruluk ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biröte devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal azamet Doğramacı’ya en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Millet Meclisi kendisine Devlet Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senelik canı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla dirlik, eğitim ve marifet kucakin yarattığı kurumlarla baştan sona biçimırlanacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://bagcilarmarangoz.name.tr/ https://aerodinamik.name.tr/ https://elektrikmalzemeleri.name.tr/ https://alcipanasmatavan.name.tr/ https://kameraguvenliksistemleri.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al